Kutaisi i okolice, czyli nie tylko lotnisko

IMG_20191111_161855

Do Kutaisi, ze względu na lotnisko, zapewne trafia większość turystów udających się do Gruzji. Można je oczywiście ominąć, od razu wybierając się do bardziej atrakcyjnych miejsc, ale też warto poświęcić dzień czy dwa, żeby poznać miasto, a szczególnie jego okolice.

Kutaisi jest drugim co do wielkości miastem Gruzji, ale jest w sumie niewielkie i raczej szare. Najbardziej reprezentacyjny punkt stanowi odrestaurowane centrum, a w nim plac (chociaż to bardziej rondo), z wypełnioną złotymi figurkami zwierząt fontanną Kolchidy. Jej nazwa pochodzi od jednej z greckich kolonii, ważnego ośrodka handlu złotem, woskiem i niewolnikami. Kutaisi było jednym z jej głównych miast. Kolchida była też miejscem, w którym rozgrywała się część akcji mitu o wyprawie Jazona i Argonautów po złote runo. Na poły mityczny charakter tego miejsca podkreślają detale fontanny, którą wieńczą dwa olbrzymie rumaki – kopie przypinek, które odnaleziono w Kolchidzie. Przy placu centralnym znajduje się także budynek opery i park.

Z centrum kierujemy się w stronę Białego Mostu, nad którym wyróżniają się  niebieskie kopuły katedry Bagrati (p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny), największej świątyni w mieście. Katedra została wybudowana na wzgórzu Ukimerioni w XI wieku za panowania króla Bagrata III. Po atakach osmańskich w XVII wieku zaczęła popadać w ruinę, ale jej niewątpliwe walory  architektoniczne doceniło UNESCO i wpisało ją w 1994 roku na listę dziedzictwa kultury. Niestety Gruzini postanowili przywrócić dawny blask świątyni i odbudować ją, dokładając między innymi kopuły, które mogły zagrozić całej konstrukcji. I tym samym z tej samej listy katedra została usunięta.

W samym mieście można jeszcze zobaczyć kilka cerkwi, czy synagogę, ale wiele ciekawych miejsc znajduje się już poza jego obrzeżami. Największe wrażenie zrobił na mnie monastyr Gelati, kompleks z XI wieku, który znalazł się na liście UNESCO razem z katedrą w Kutaisi. Gelati był nie tylko ważnym ośrodkiem religijnym, ale też kulturalnym i naukowym – tu znajdowała się Akademia Nauk. Głównym obiektem jest katedra Najświętszej Marii Panny, ale zarówno w niej, jak i niewielkiej cerkwi obok znajdziemy piękne, pełne detali i sukcesywnie odnawiane freski i mozaiki. Całość jest przesiąknięta wielowiekową duchowością, czego zupełnie nie czułam w odnowionej Bagrati. W katedrze znajduje się grób króla Dawida Budowniczego. Jest to też kolejne miejsce, gdzie może znajdować się grób królowej Tamar.

W okolicach Kutaisi znajdziemy wiele miejsc atrakcyjnych przyrodniczo. Jednym z nich jest Jaskinia Prometeusza. Odkryte w 1984 roku jaskinie to ponad 2900 metrów korytarzy, z których można zwiedzać niemal połowę, w tym, dla chętnych, część także łódką. Różnorodne, naciekowe formy,  które przypominają niemal gotyckie łuki i figury podziemnej świątyni są dodatkowo w wielu punktach podkreślone kolorowym światłem. Oczywiście w czasie godzinnego spaceru i przy sporej ilości turystów trudno skupić się na detalach, ale i tak jest to miejsce warte odwiedzenia.

Oprócz jaskiń, w okolicach są także wąwozy. Decydujemy się na wąwóz Martwili, chociaż jest on raczej wart polecenia jako przystanek w drodze niż samodzielny cel wycieczki. Kaskady i lazurowa woda są malownicze, można też krótki fragment przepłynąć pontonem, ale ogólnie udostępniony do zwiedzania jest tylko niewielki odcinek i starcza na 20-30 minut zwiedzania. Alternatywą jest wąwóz Okatse, w którym można podziwiać równie piękne widoki na nieco dłuższej trasie.

Ale tak naprawdę najlepszym wspomnieniem z Kutaisi będą napotkani tam ludzie. W związku z tym, że wreszcie trafiamy na gospodarza mówiącego po angielsku, mamy szansę trochę więcej porozmawiać. Domowe wino i przebogate śniadania oraz możliwość swobodnej rozmowy dają lepiej odczuć gruzińską gościnność i sprawiają, że pobyt w Kutaisi był jednym z przyjemniejszych etapów w podróży.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s