Gori i skalne miasto Uplisciche

 

Do Gori jadę z mieszanymi uczuciami. Największą atrakcją w mieście, a równocześnie najbardziej reprezentacyjnym budynkiem jest muzeum Stalina. Jego zwiedzanie wydaje się jakoś nie na miejscu, ale chcę zobaczyć, czy, i jak Gruzini przepracowali tę część swojej historii. Muzeum powstało już w 1937 roku, ale prawdziwego rozmachu nabrało po śmierci przywódcy w 1953 roku. Przed muzeum stoi okazały posąg Stalina. W pobliżu znajduje się także chata, w której ponoć się urodził i spędził pierwsze lata życia oraz wagon, którym podróżował.

Socrealistyczny gmach jest imponujących rozmiarów, ale samo wnętrze raczej zatrzymało się w czasie i przypomina przykurzone muzeum ku czci, w którym od wielu lat nic nie zmieniano. Wewnątrz znajdują się różne pamiątki, nadszarpnięte zębem czasu zdjęcia, dokumenty, meble. Wszystko opisane jest tylko po rosyjsku i gruzińsku, ale i bez znajomości języka widać, że raczej nie jest to uczciwa wersja historii, a bardziej pomnik wystawiony przywódcy i nostalgiczne wspomnienie jego wielkości.

Czystkom i zbrodniom poświęcono niemal niezauważalny fragment wystawy. Wśród eksponatów szczególne miejsce zajmuje maska pośmiertna wodza i jego gabinet. Najbardziej jednak mierzi sklepik z gadżetami: kubki, torby czapeczki i koszulki. Wszystko to pozostawia jakieś nieprzyjemne uczucie, którego chcemy się jak najszybciej pozbyć.

Miasto nie ma turystycznie wiele do zaoferowania, ale jeszcze wdrapujemy się na wzgórze z ruinami zamku Goris Ciche. Stoi on w sercu miasta, na szczycie wzgórza. Nic nie pozostało ze starożytnych, potężnych niegdyś, murów. Aktualne ruiny pochodzą  z późniejszych czasów. Ze wzgórza rozpościera się widok na całe miasto, ale nie jest to widok specjalnie interesujący. Znacznie ciekawszy, choć dość nowy, jest, znajdujący się u podnóża pomnik wzgórza pomnik, poświęcony ofiarom konfliktu z 2008 roku, przedstawiający okaleczonych, ustawionych w kręgu rycerzy.

Zaspokoiwszy ciekawość, postanawiamy opuścić miasto i udać się do głównej atrakcji w okolicy. Na dworcu łapiemy taksówkę, która zawozi nas do oddalonego o pół godziny drogi Uplisciche. To jedno z wielu starożytnych miast w Gruzji wykutych w miękkiej skale.

W odkrytym przez archeologów  w XX wieku kompleksie zachowały się fragmenty komnat, korytarzy i pogańskiej kaplicy. Początki tego miejsca sięgają paleolitu, a pozostałe fragmenty zabudowań czasów rzymskich i średniowiecza. Samo miasto było najważniejszym ośrodkiem w tej części Gruzji i siedzibą królewską, podczas arabskiej inwazji z VII-IX wieku. Wśród komnat i pieczar szczególnie wyróżnia się sala pałacowa królowej Tamar. Nad wszystkim góruje chrześcijańska trzynawowa bazylika z przełomu IX i X wieku. Z samego zaś wzgórza rozpościerają się piękne widoki na pobliskie szczyty i przepływającą poniżej rzekę. Dwugodzinny spacer po skalnym mieście, pomimo deszczu, jest kojącym doświadczeniem.

IMG_20191102_171206

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s