Wodny targ Damnoen Saduak – kolorowy spektakl

DSCN1038

Są takie miejsca, które muszą się znaleźć w planie zwiedzania, ale w rzeczywistości okazują się bardzo odległe od naszych oczekiwań. I może właśnie przez zbyt fantastyczne wyobrażenia, takim małym rozczarowaniem był, oddalony ok. 100 km od Bangkoku, wodny targ Damnoen Saduak.

DSC01087

Handel towarami z łodzi ma w Tajlandii długą tradycję. Wcześniej, ze względu na słabą infrastrukturę, tego typu kanałów było więcej. Umożliwiały wymianę handlową i pełniły funkcję swoistego placu targowego. Łączący dwie rzeki kanał ma długość 32 kilometrów. Został wykopany w 1866 roku i jest jednym z ostatnich wciąż funkcjonujących targów wodnych. Szczególnie w godzinach porannych odbywa się tu wciąż tradycyjny handel, ale aktualnie targ pełni przede wszystkim rolę atrakcji turystycznej, co jednak zapewniło mu przetrwanie w niemal niezmienionej formie.

Na pierwszy rzut oka wszystko się zgadza – wzdłuż kanału ciągną się kolorowe stragany, a po wodzie kołyszą się długie łodzie wypełnione towarami. Turyści są transportowani od jednego straganu do drugiego, gdzie mogą nabyć towary po zawyżonych cenach. Nie da się nie wyczuć komercjalizacji tego miejsca, ale zakup rękodzieła albo potraw, czy owoców z takiej łodzi ma niewątpliwie swój urok.

Nie znaczy to też że nie warto zobaczyć tego mimo wszystko malowniczego i niepowtarzalnego spektaklu. Nie jest to na pewno autentyczny wycinek życia mieszkańców, a raczej swoiste przedstawienie dla turystów. Ciekawe jest też obserwowanie tradycyjnych domów znajdujących się przy kanale, kapliczek, ogrodów,  miejsc, gdzie toczy się zwykłe życie.

Całość daje nam pewne wyobrażenie o stylu życia, który powoli przemija i pozwala przy odrobienie wyobraźni poczuć właściwy klimat tego typu miejsc.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s