Wyspa Hvar – dzień pachnący lawendą

P1000406

Chorwacja jest miejscem szczególnie obdarzonym przez naturę – mamy tu długie plaże, lasy, góry, morze i ponad tysiąc wysp, mniejszych bądź większych, bardziej lub mnie przystępnych. Na kilka z nich można się dostać bezpośrednio ze Splitu. Podczas tak krótkiego pobytu jak nasz, wybór pada na Hvar, wyspę słynącą z upraw lawendy i podobno najbardziej słoneczną na całym Adriatyku. Zapewne niezwykle przyjemnie byłoby przedostać się na wyspę prywatnym jachtem, wszak ma opinię najbardziej snobistycznego miejsca  w Chorwacji, ale tym razem musi wystarczyć prom, który regularnie kursuje ze Splitu (podróż zajmuje godzinę, ale w sezonie, na najbardziej popularne godziny, najlepiej zarezerwować miejsce choćby dzień wcześniej).

Ten mały kawałek ziemi ma bardzo długą historię, sięgającą neolitu i łączy piękną architekturę z czarującym górzystym  krajobrazem  (najwyższy szczyt wyspy to Sveti Nikola, 626 m n.p.m.)

Na wyspie znajdują się trzy główne miasta Hvar, Stari Grad i Jelsa oraz urokliwe wioski. Oprócz lawendy, którą można zakupić niemal w każdym miejscu wybrzeża, wyspa słynie z produkcji wina Plavac mali, jednego z najlepszych chorwackich win i… niebezpiecznych i krętych dróg. Istnieje nawet powiedzenie, którego używają Chorwaci, gdy komuś źle życzą „obyś zginął na drogach Hvaru”. Nie sprawdzamy prawdziwości tego powiedzenia i kierujemy się do głównego miasta wyspy, czyli Hvaru.

Miasteczko jest kameralne, posiada niewielką zatokę i przyjemną architekturę. Centralnym punktem jest wenecki plac św. Stefana z katedrą, XVI-wieczną studnią i XVII-wiecznym teatrem miejskim, najstarszym tego typu w Europie (wcześniej znajdował się tu arsenał).  Wokół ulokowane są kafejki i restauracje. Nad miastem góruje twierdza Španjol, z której rozpościera się przepiękna panorama miasta i niezwykły widok na archipelag Pakleni Otoci. Przemierzając starówkę, można też odnaleźć ruiny Pałacu Hektoroviciów z zachowaną fasadą w stylu weneckiego gotyku.

Na wyspie warto również odwiedzić miasto Stari Grad, najstarsze miasto Chorwacji, z wyjątkowym, wpisanym na listę UNESCO, najlepiej zachowanym, starożytnym planem podziału ziemi. Równie czarujące jest niewielkie rybackie miasteczko Jelsa (oddalone 10 km od Stari Grad).

 

Na wyspie znajdują się tez liczne plaże i jest to doskonałe miejsce tak, na krotki, leniwy wypad, czy wycieczkę rowerową, jak i nieco dłuższy pobyt. W okresie letnim jest to też miejsce dość rozrywkowe, a życie nocne koncentruje się wzdłuż promenady, w licznych klubach i kafejkach. Jednak nawet w szczycie sezonu, jeśli ktoś szuka innego typu atrakcji, można tu znaleźć dużo spokoju, choć ze względu na popularność wyspy, zapewne trzeba znaczenie wcześniej pomyśleć o rezerwacji miejsca.

 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s