Park Jezior Plitwickich – turkusowa kraina

P1000253

Park Jezior Plitwickich jest jedną z największych atrakcji przyrodniczych Chorwacji. Dla niezmotoryzowanych dobrą opcją może być wykupienie bezpośredniej jednodniowej wycieczki np. ze Splitu, ale wokół parku jest też dość dobrze rozwinięta baza noclegowa.

 

Do Parku prowadzą cztery wejścia, a sam teren można przemierzyć kilkunastoma szlakami. Na niektórych odcinkach trasę pokonuje się niewielkimi statkami.

P1000282

Choć Park w większości stanowią lasy, to jego najatrakcyjniejszą częścią pozostaje 16 jezior krasowych, od których wziął nazwę oraz liczne wodospady, w tym największy wodospad Chorwacji Veliki slap.

Kompleks jezior obejmuje połączone kaskadowo Górne i Dolne Jeziora. Ze względu na ciągły i zauważalny proces petryfikacji i tworzenia się wodospadów, Park został wpisany na listę UNESCO.

 

 

Jeziora urzekają swoją niesamowitą, bajeczną wręcz barwą. Woda odbijająca się od jasnego dna olśniewa kilkunastoma odcieniami zieleni, błękitu, turkusu, a wrażenie tylko potęgują otaczające zewsząd kaskady. Droga między nimi prowadzi po drewnianych pomostach. W parku są tłumy turystów, ale każdy zachowuje się tak, jakby próbował znaleźć się w tych pięknych okolicznościach sam, choć w tym tłumie nie jest łatwo znaleźć własną przestrzeń, nie tylko w obiektywie aparatu.

 

 

Choć skoncentrowanie się na otaczającym pięknie nie jest łatwe, to na pewno jest to miejsce warte tego poświęcenia. Dobrym rozwiązaniem jest rozpoczęcie zwiedzania we wczesnych godzinach porannych, albo poza wysokim sezonem. Bez wątpienia o każdej porze roku to piękne miejsce ma wiele do zaoferowania.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s